Rrjeti Alumni

Akademia krenohet me rrjetin alumni - rreth 290 pjesėmarrės tė dhjetė gjeneratave - pėrfaqėsues tė partive politike, shėrbimit publik, shoqėrisė civile, botės akademike dhe medias, tė cilėt kanė ndjekur programin qė prej krijimit nė vitin 2007. Alumni tė ASP veprojnė si pėrcjellės tė vlerave demokratike tė pluralizmit, diversitetit dhe dialogut te hapur nė fushat e tyre respektive duke kontribuar kėshtu nė proēeset demokratike dhe integruese nė vend.


Lista e plote e alumneve

Alumni of academic year 2007
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1Mr.Artur HasanbelliuMember of Parlament
2Mr.Erjon MetaICITAP analist
3Mr.Artemon CukallaPAD Youth forum Leader
4Mr.Arben PorocaniAss.Lector
5Mrs.Iva HyseniLawyer, Directory of Study, Publications and Informatization, Supreme Court
6Mr.Gramos QendroMinistri of transport,Public works and telecomuncation
7Mrs.Arberesha MushaniTeacher
8Mr.Artur KopaniDirector for Albanian Public Television
9Mrs.Ardiana KasaProgram Manager, World Vision
10Mr.Andi KrroqiAlbanian demochristian Party Youth Forum Leader
11Mr.Arben LagretaJournalist
12Mrs.Kimete KlenjaUNIFEM
13Mr.Endri JorgoniAdviser, Ministry of Transport
14MsBlerina TepelenaHead of the sector of monitoring the strategy on Roma community
15Mrs.Blerina BalilajNDI programme officer
16Mr.Kostandin KazanxhiLawyer
17Mrs.Sidita GipaliLocal consulent for the ministry of health
18Mrs.Ersejla MuratiJournalist
19Mr.Eltjon HalimiPedagogue / Faculty of Science, University of Tirana
20Mr.Ledion KolaAss. Client Executive (ABA)
21MsLindita LuzoUNDP project Coordinator
22Mr.Arben HaveriDirector of NBG Bank in Shkodra
23Mr.Teki KurtiHead of Martanesh Commune Council
24Mr.Alban TartariDeputy editor in Chief of the Albanian Public TV
25Mr.Albert FarukuMember of Parlament
26Mr.Alfred GegaMember of Parlament
27MsElga MitreNetherland embassy
28MsElma Tershana (Shehu)Programme Director, Observatory on the Rights of the Children (UNICEF)
29MrArben Shkodra
Director of Administration and Services, Prime minister office
 
Alumni of academic year 2008
NO. GENDER NAME ORGANISATION



1Mrs.Arbana DibraOSCE/Executive director for Shkodra office
2Mr.Arben VataEDITOR IN CHIEF ORA News
3Mrs.Beslinda RrugiaASSISTANT LAWYER
4Mr.Bledar KurtiLecturer
5Mrs.Brasena KokaLOCAL PROJECT COORDINATOR for world vision
6Mrs.Brunilda Minarolli (Peci)Specialist at the Department of international organizations MFA.
7Mrs.Edlira GjoniPROJECT COORDINATOR
8Mrs.Edlira MaliEXECUTIVE DIRECTOR FOR OGILVY-TIRANA
9Mrs.Edlira PapavangjeliPROGRAMME COORDINATOR /HELSINKI
10Mrs.Elda ZotajADMINISTRATIVE ASSISTANT UT
11Mr.Elson ThanaJUDICIARY POLICE OFFICER
12Mrs.Elvana ZhezhaCHIEF CABINET AT THE MINISTRY OF FOREING AFFAIRS
13Mrs.Eralda Cani MethasaniProfessor (UT)
14Mr.Erion AvllazagaiFULL TIME LECTURER IN ELBASAN UNIVERSITY
15Mr.Erjon TasePolitical analyst, Newspaper “GAZETA SHQIPTARE”
16Mr.Erlis CelaJournalist Newspaper STANDART
17Mr.Ervin KaramucoOMBUDSMAN(Vice Commissioner)
18Mrs.Evis FicoNATIONAL EMPLOYMENT SERVICES, CHIEF SEKTOR FOR MIGRATION
19Mr.Flir MoshoPUBLIC INVESTMENTS MANAGEMENT DIRECTOR OF THE MINISTRY OF FINANCE
20Mrs.Gentiana RamadaniWOMEN TO WOMEN, DIRECTOR
21Mr.Gjergji TaneDirector of Local Office of Employment in Korca
22Mr.Gjok VuksaniMember of Parliament
23Mrs.Ivis NockaMINISTRY OF DEFENSE, CHIEF SECTION MONITORING
24Mr.Klodian RjepajNATIONAL COORDINATOR FOR INSTITUTE OF PUBLIC HEALTH
25Mrs.Klodiana GjinajKESH SH.A DIRECTOR DMPM
26Mr.Marin MemaTOP CHANNEL JOURNALIST
27Mrs.Monika StafaJOURNALIST AT THE TOP CHANNEL
28Mrs.Nahlel Bejleri – FicoINSPECTOR OF THE SOCIAL SERVICES DEPARTMENT
29Mr.Olsi KarapiciIT DEPARTMENT DIRECTOR OF THE COUNSIL OF MINISTERS
30Mr.Remzi AliajDIRECTOR FOR SH.S.SH
31Mr.Rrezart LlahiGENERAL DIRECTOR FOR SHIJAK TV
32Mrs.Sanije Fatkoja HaxhihyseniOPPORTUNITY ALBANIA BRANCH MANAGER
33Mrs.Vilma PremtiDirector at the MINISTRY OF LABOUR
 
Alumni of academic year 2009
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1Mr.Adrian ShegaAssistant attorney, Tirana Legal Aid Society
2Mrs.Albana HanaSpecialist, Ministry of Integration
3Mrs.Ana XhekaDirector of Equal Opportunities Department, Ministry of Labor, Social Affairs and Equal Opportunities (MPCSSHB)
4Mrs.Ardita ShehajHead of Department, Albanian Competition Authority
5Mrs.Admira PociGoethe Institute
6Mrs.Beti NjumaJournalist , Top Channel TV
7Mr.Blerim KolaEditor-in-chief , NESER TV
8Mr.Edvin ShvarcDirector of Public Information and Protocol,
9Mrs.Elira CangaJournalist , “Gazeta Shqiptare” newspaper
10Mrs.Elsa Toska (Dobjani)Legal Advisor , Constitutional Court
11Mrs.Entela HamitiSocialist Party member
12Mrs.Erinda ShahG99 Movement member
13Mr.Ermal GjinajHead of PR department, Ministry of Economy &Energy
14Mr.Eugen PepaLegal Advisor , Albanian Parliament
15Mr.Genc HoxhaNetwork Service Supervisor, Vodafon Albania
16Mr.Gentian IslamiUrban Planning Director , Kucova Municipality
17Mr.Gentian ManoADP manager ,World Vision Librazhd,
18Mrs.Gerta MetaExecutive Director for the Society for Democratic Culture (SDC)
19Mr.Hysni AhmetajSpecialist, Ministry of Integration
20Mr.Ilir TopiYouth Forum, Democratic Party
21Mrs.Ingrit PrizreniPublishing House “Media Print”
22Mrs.Liliana AlimetaChief of Contracts and Procedures for Donors(EU, IPA Assistance), Ministry of Finance
23Mrs.Mimoza KociuMedia Advisor/ Spokesperson, Office of the President of the Republic
24Mr.Plarent RukaLegal advisor , Ministry of Health
25Mrs.Plejada GugashiProgram Manager for OLOF Palm International Center Albania
26Mr.Redi BaduniHead of Youth Secretariat, Republican Party
27Mr.Redi SkenderajJournalist , KOHA TV
28Mrs.Rezarta GodoBrain Gain Programme Associate , UNDP
29Mrs.Sonila MecoJournalist,KLAN TV
30Mr.Urim BajramiEditor in chief , “SHQIP” newspaper
 
Alumni of academic year 2010
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1MrAfrim KolaChief of Air controller in Albanian Air Forces
2MrAlban FishkaCentral technical inspectorate, specialist
3MrsAleksandra BogdaniEditor in chief in Topnews TV
4MrsAnila ShqypiProjekt coordinator, GTZ
5MrArber KadiaDirector, Regional directory of National cultural
6MrBesjan PeshaAdviser to the chairman,general vice secretary LSI
7MrBilbil KerajChief of cabinet for Kukes Municipality
8MrsBlerta GjermeniEditor in chief, ORA News TV
9MrDritan NushiProsecutor's Office, Kavaja district
10MrsEglantina BishaBusiness Centre " Eurocol"
11MrElton LulaTirana Legal Aid/ Project manager
12MrsEnina MullajParlament / law department
13MrEnkes ShundiAdvisor, Chief of Protocoll for President of AL
14MrEvarist BeqiriState Information Service/Law department
15MrsFatjona MejdiniJournalist at newspapers:Shqip newspaper
16MrFjorel ComoSpecialist at the Ministry of Transport, PD Youth forum activist for Gjirokastra district
17MrGenard KastratiRegistration Center Stake Ekzecutiv Director
18MrsGiomela GjiniTechnical Director, General directory of Tax
19MrIlir PacoTop Channel, editor in chief
20MrsIrena Kita (Dimushi)Legal specialist / legal dept-Credins Bank
21MrsJonida ShehuJournalist at Media Vizion (TV Vizion +)
22MrsKarolina RistoEditor in chief /Information department Vizion Plus TV
23MrsKlodiana ThartoriProgram coordinator "Save the Children"
24MrKlodjan SeferajConsulent at the Council of Ministers
25MrsKlotilda NeziriChief of cabinet for Pogradec Municipality
26Mr.Ledio MilkaniLegal consultant for Union Chambers of Comerce & Industry of AL
27MrsMigena MuhajPartnerships in Health, Project Coordinator
28MrsMigena NelajDirector of media and Public relation for the electric company
29Mr.Ols LafeDirector at the Ministry of Turisme,Culture, Youth & Sports
30MrsOriana ArapiCoordinator for the National Strategy on Development & Integration/Counsil of Ministers
31Mr.Qemal CejkuChief of cabinet for Kamez Municipality
32MrsRozana CelmetaGeneral directory of Tax, Chief sector of Public relations
33Mr.Saimir ShatkuLegal advisor for the administration of TR district counsil
34MrsSuela CelaMinistry of agriculture/ specialist at the law dept.
 
Alumni of academic year 2011
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1Mrs.Ada RamajAssistant to the deputy minister of Interior
2Mrs.Albana VeiziForeign Affairs Sector, President of the Republic Institution
3Mr.Alvi BajramajPublic Relation Specialist,QSUT
4Mrs.Anxhela AndoniWomen forum, Socialist Party, Pogradec branch
5Mr.Arlind LugjiSpecialist in Property Registration Office
6Mr.Arnold HajroLawyer, Transport Services Enterprise
7Mrs.Daniela MehmetiLawyer, Competition Authority
8Mrs.Enila HasaniChief of Foreign Affairs Department, Ministry of Interior
9Mr.Enio HaxhimihaliChief of Cabinet, NCRT
10Mrs.Erjola MukaHead of Enviromental Policy Sector, Tirana Municipality
11Mr.Genti ĒaniDirector of Protection of Intelectual Property Directory, General Directory of Custom
12Mr.Gentian XhaxhiuJournalist, Shijak TV
13Mrs.Gresa MartiriLawyer, METE
14Mr.Helidon BeleDirector of Retail, Tirana Bank
15Mr.Ilir StojkuSpecialist on ccordination sector, Ministry od Justice
16Mrs.Klesta HysiCoordinator of the Programme, "Femijet Sot"
17Mr.Kreshnik TernovaAdministator,ALK Pharma sh.p.k
18Mrs.Mirjam ReēiExecutive Director, CSDC Durres
19Mrs.Olta BlaceriEditor in chief of "Ora e debatit" programme at ORA News TV
20Mr.Qamil DikaHead of National Student Council
21Mrs.Merita Mansaku-MeksiProgramme Officer, Austrian Development Agency
22Mrs.Rajmonda LajthiaJournalist, Vizion+ TV
23Mrs.Ledi Jahja-MuēaAdministrator, SNV
 
Alumni of academic year 2012
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1Mrs.Albana ShtyllaChief of Cabinet, Office of the Albanian Ombudsman / Member of Central Electoral Commision
2Mrs.Alisa DemollariSpokesperson, Min of Health
3Mr.Altin HotiLecturer of International Economics, Mediterranean University, European University
4Mr.Altin IbroLawyer, Celibashi Consulting shpk
5Mr.Andi SeferiRepresentative, Comunita di Sant'Edigio
6Mrs.Anisa SeferajLawyer, Municipality of Tirana
7Mrs.Ardita KongjonajSpecialist, National Examination Agency, Ministry of Education
8Mr.Arian GaldiniChairman of the FDE (freedom, democracy and ethics) party
9Mrs.Baisa SefaJunior Policy Researcher, European Movement Albania
10Mr.Elidon LazeDirector - Legal and Appeals' Directorate, Central Office for the Registration of Real Estate Property
11Mr.Erlis ShahuStudent
12Mr.Ermal SimakuMember of the Socialist Party Youth Branch
13Mr.Ermir GodajBailiff Service, Min of Justice
14Mrs.Ervina DomiDirector of Legal Directorate, the General Directorate of Customs
15Mrs.Eva DautiJuriste, Shoqata e Bashkive
16Mrs.Florensa HaxhiStrategy Coordinator, Council of Ministers.
17Mr.Fredi Guga1.Director, Healthcare Centre Durres,2.Project Coordinator at EPD (ngo)
18Mr.Ilir KondiDirector, Qendra Publikimeve Zyrtare
19Mr.Ilir KorbiLawyer, Central Office for the Registration of Real Estate Property.
20Mr.Ilir MimaniSpecialist, National Agency of Natural Resources
21Mrs.Jorina GjinariProject Manager, Study Center Future
22Mr.Ledio Braho1. Lawyer, Ministry of Integration 2.Assistant professor, University of Tirana
23Mrs.Margarita KolaLegal Specialist, US embassy
24Mrs.Mariola QesarakuInstitution for Democracy and Mediation
25Mrs.Marsida ĒelaProgram manager at Child Center SOT/ Case manager, GC social service agency NY USA
26Mrs.Merita Osmani (Muēaj)1. Lawyer, Ministry of economy, Trade and Energetics 2. Lecturer American University of Tirana
27Mrs.Mirela KarapiciPublic relations and Marketing Director, Albanian Post
28Mr.Oltion KukeHead of Division, General Directorate of Customs.
29Mr.Rezart XheloOSCE, National Officer
30Mrs.Romina KukoOSCE, project assistant
31Mrs.Rovena RojbaEvaluation Inspector, Regional Directorate of Taxes, Tirana
32Mr.Sokol BegaOSCE, political assistant
33Mrs.Suela LalaCivil Society activist
 
Alumni of academic year 2013
NO. GENDER NAME ORGANISATION
1Mrs.Elda GjokaFounder&CEO, Genuine Effect company
2Mrs.Edlira NasiAdmin Officer, Antea Cement, Fushe Kruje / Harvard graduated
3Mr.Fatmir KonjaPresident of the Republic, Assistant
4Mrs.Blerina DoracajLegal & Procurement Officer, Mountain Areas Development Agency /activist of SP political party
5Mrs.Albana HasanajSpecialist, Albanian Investement Development Agency (AIDA)
6Mrs.Sabina JukaExpert, Council of ministers
7Mr.Arti CicolliIT Director, Presidence
8Mr.Oltion PenguLocal Consultant, Council of Ministers
9Mr.Armand MetaniGeneral Manager, Milifar shpk
10Mr.Basir CollakuAdviser and Spokeman, Ministry of Education and Science
11Mrs.Ervis RahmaniLecturer, Kristal University / Specialist, Ministry of Integration /activist of SP political party
12Mrs.Klementina CenkollariJournalist, Ora News
13Mrs.Eneida AhmetiAdvocate, Shala Law Firm /activist of AK political party
14Mrs.Valbona LaskuOffice Manager, BBC Tirana
15Mr.Julian LlupoEconomist, Albanian Competition Authority
16Mrs.Sentiljana BarzeziSpecialist, CEZ /activist of FRD political party
17Mr.Erand NeboLeasing Dep, Societe General Bank
18Mr.Jugert JorgoOfficer, State Protocol Dep, Min of Foreign Affairs
19Mr.Jonito BregasiController at Air Traffic / activist of LSI political party
20Mrs.Florenca KorbiProject Manager, Albanian Association of Municipalities
21Mrs.Enkeleda BashaTribunal assistant, Shkodra District court /activist of LSI political party
22Mrs.Amela ZaganjoriTeacher /activist of DP political party
 
Alumni te vitit akademik 2014
 
Nr.     EMRI   POZICIONI
1 Znj.Alma Binaj Asistente pranė zyrės tė deputetit Edi Rama nė Vlorė
2  Erjon Meta Analist pranė misionit policor ICITAP
2 Znj.Anisa Xhafa Specialiste e marrėdhėnieve publike pranė GIZ Albania/ Aktiviste e partisė FRD
3 Znj.Arsela Gjonaj Specialiste pranė Kėshillit Bashkiak Tiranė / Lektore nė universitetin e Beratit
4 Z.Dritan Cekani Nėndrejtor i Pėrgjithshėm i Doganave / Aktivist i Partisė Socialiste
5 Z.Elidon Lamani Menaxher projektesh pranė organizatės "Qendra Rinore e Vlorės"/ Aktivist i shoqėrisė civile
6 Z.Endri Mykaj Kėshilltar ligjor pranė Kėshillit tė Ministrave 
7 Znj.Enisa Halili Specialiste pranė drejtorisė sė Planifikimit strategjik tė Bashkisė Tiranė
8 Z.Erlis Hereni Kėshilltar ligjor pranė ministrit tė Brendshėm / Drejtor ekzekutiv i "Aleancės sė Rinisė Shqiptare" 
9 Z.Florjan Mucaj Nėnkryetar i Bashkisė Fier/ Aktivist i Partisė Socialiste
10 Z.Francesko Mucaj Sekretar politik i forumit rinor tė Partisė Socialiste
11 Znj.Ina Metko Juriste, Ministria e Integrimit Evropian
12 Z.Juel Jarani Zv.rektor nė Universitetin e Sporteve
13 Znj.Juliana Cici Zv.komisionere pranė "Avokatit tė Popullit"
14 Z.Lulzim Omuri Kėshilltar i minibashkisė nr. 2, Tiranė / Aktivist i forumit rinor tė Partisė Demokratike
15 Znj.Magi Apostoli Koordinatore projekti pranė "Europartners Development"
16 Znj.Pranvera Myrselaj Menaxhere financiare pranė "System Group Albania"
17 Z.Redi Saliasi Pergjegjes I PR dhe komunikimit prane kompanise "Crown Agents"
18 Znj.Rikelda Balliu Koordinatore e projektit tė Bashkimit Evropian pranė drejtorisė sė doganave 
19 Znj.Vjollca Dako Drejtore ekzekutive e fondacionit mediatik 'Dritan Hoxha"
 
Alumni te vitit akademik 2015
 
Nr.     EMRI   POZICIONI
1 Z.Admir Malaj Kėshilltar pranė Ministrisė sė Mirėqeniės Sociale dhe Rinisė
2 Znj.Amela Juka P.administration /  Political activist DP
3 Znj.Arlinda Hoti Drejtore e trajnimeve, Shkolla Shqiptare e Administratės Publike
4 Z.Artur Bardhi  Specialist pranė Dep. Tė Integrimit, Ministria e Punėve tė Jashtme / Aktivist i LSI
5 Znj.Blerina Ago Kėshilltare e Ministrit tė Drejtėsisė
6 Znj.Dorina Puto Eksperte ligjore pranė Institucionit tė Presidentit tė Republikės
7 Z.Elvin Nuriu Drejtor i administratės, Instituti i Sigurimeve Shoqėrore / Aktivist i PDIU
8 Znj.Erjona Rusi Gazetare, Report TV
9 Z.Erton Graceni Kėshilltar pėr Teknologjinė pranė Kėshillit tė Ministrave 
10 Z.Ervis Mocka Zv.dekan i Universitetit tė Vlorės / Kėshilltar socialist pranė Kėshillit Bashkiak Vlorė
11 Znj.Evis Shurdha Drejtore e Administratės dhe Shėrbimeve, Kėshilli i Ministrave
12 Z.Fabian Zhilla Kėrkues mbi krimin e organizuar / Lektor pranė Institutit Kanadez tė Teknologjisė
13 Znj.Gentiola Madhi Kėrkuese pranė organizatės Shtetiweb
14 Znj.Irma Kopliku Anėtare e Parlamentit / Lektore prane Universitetit tė Shkodrės
15 Znj.Jerina Vataj Kėshilltare e LSI pranė Kėshillit Bashkiak Lezhė
16 Znj.Jolanda Mustafaraj Kėshilltare e PS pranė Kėshillit Bashkiak Durrės
17 Znj.Lindita Pali Kėshilltare pranė Kėshillit Bashkiak Burrel
18 Znj.Marsida Duli Doktoreshė / Aktiviste e PD
19 Znj.Mirjeta Gjongecaj Kėshilltare e PD pranė Kėshillit Bashkiak Bajram Curri
20 Z.Oljan Kanushi Koordinator pranė Kėshillit tė Ministrave
21 Z.Sofjan Jaupaj Kėshilltar i Ministrit tė Kulturės
22 Znj.Tresi Trebicka Menaxhere programesh mbi zhvillimin e qėndrueshėm pranė "Eco Partners Albania"
23 Znj.Valbona Mucaj Trajnuese pranė Shkolla Shqiptare e Administratės Publike
24 Znj.Zhanina Dapi Drejtore e drejtorisė sė Integrimit, Ministria e Ekonomisė 
 
Alumni te vitit akademik 2016
 
Nr.     EMRI   POZICIONI
1 Znj.Albana Kraja Shefe e njėsisė sė pėrkthimit, Parlamenti Shqiptar
2 Znj.Armela Mitku Anėtare e Kėshillit Drejtues tė FRD
3 Z.Besard Buzi Jurist / Ekspert vendor pranė Kėshillit tė Evropės
4 Z.Besfort Lamallari Kėrkues -Autori, Freedom House
5 Znj.Brikena Hoxha Aktiviste e PS / Staf i "Societe Generale Albania"
6 Znj.Eda Lika Asistente ligjore, Zyra e Kryeministrit
7 Znj.Edlira Osmani Kėrkuese / Koordinatori i projektit tė misionit EURALIUS
8 Z.Eneo Zguri Jurist / Anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD
9 Z.Eraldo Xhani Kėshilltar i grupit parlamentar tė PS / Kreu i Dep. Cilėsisė, Posta Shqiptare
10 Znj.Freskida Miloti Producente dhe gazetare pranė Radio "Tirana"
11 Z.Indrit Puteci Kėshilltar i kryetarit tė bashkisė Tiranės
12 Znj.Juliana Memaj Kryetare e Bashkisė Ura Vajgurore 
13 Znj.Julinda Mansaku Avokate pranė Avokaturės sė Shtetit 
14 Znj.Krisilda Fana Shefi i Dep. koordinimit me institucionet dhe HR, Presidentit tė Republikės 
15 Znj.Manjola Hidri Eksperte pranė Ministrisė sė Integrimit
16 Znj.Manushaqe Rina Lektore nė Univer. e Durrėsit / Kėshilltare bashkiake e PD-sė, Dibėr
17 Znj.Mina Skuqi Juriste / Asistente e nėnkryetarit tė Parlamentit
18 Znj.Mirbana Bilali Drejtore ekzekutive e kompanisė "Security & Protection Group"
19 Znj.Olta Kepucka Shefi i Burimeve Njerėzore dhe Financave, GIZ Shqiperi
20 Znj.Ornela Liperi Kryeredaktore e revistės Monitor
21 Znj.Ramiola Kalemi Lektore, pranė Univ. Durrės / Kėshilltare bashkiake e PD-sė, Durrės 
22 Znj.Romira Muka Lektore nė Universitetin e Shkodrės / Kėshilltare bashkiake e PD-sė, Shkodėr
23 Znj.Senida Mesi  Eksperte kontabėl  / Kėshilltare bashkiake e PS-sė, Shkodėr
24 Z.Vaeld Zhezha Kėshilltar i ministrit tė Mjedisit 
25 Znj.Zamira Mustafaraj Inxhiniere  / Kėshilltare bashkiake e PS-sė, Durrės
26 Znj.Zarie Visha Drejtoreshė shkolle  / Kėshilltare bashkiake e LSI-sė, Kukės